Avrupa bu domateslerden almak için sıra bekliyor

HİNDİSTAN CEVİZİ KABUĞU ÜZERİNDE YETİŞTİRİLEN ÖZEL DOĞAL DOMATESLER AVRUPA ÜLKELERİ TARAFINDAN YOĞUN İLGİ GÖRÜYOR. 12 AY BOYUNCA ÜRETİLEN DOMATESLERDEN ALMAK İÇİN AYLAR ÖNCESİNDEN SIRAYA GİRMEK GEREKİYOR.

Avrupa bu domateslerden almak için sıra bekliyor
Yayınlama: 09.01.2023 09:25:03
A+
A-

Hindistan cevizi kabuğu üzerinde yetiştirilen özel doğal domatesler, Avrupa ülkeleri tarafından yoğun ilgi görüyor. 12 ay boyunca üretilen domateslerden almak için aylar öncesinden sıraya girmek gerekiyor.

Bursa’nın Yenişehir ilçesine bağlı Ayaz köyünde 90 dönüm arazi içinde 41 dönüm kapalı alana kurulan serada Hindistan cevizi kabuğundan domates üretiliyor. Burada üretilen doğal domatesler Avrupa pazarının gözdesi oldu. Tesis Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Arslan, “Cocopeat (Kokopit) üstüne Hindistan cevizi kabuğuna dikerek yaz kış domates üretimi yapıyoruz. Burada fideyi diktiğimiz zaman iki ay içinde mahsul alıyoruz. Bu mahsulü altı ay boyunca topluyoruz. Toplanan domatesleri bütün Avrupa ülkelerine gönderiyoruz. Hindistan cevizi kabuğunda ürettiğimiz domatesimiz şuanda yurt dışında bir marka haline geldi. 41 dönüm kapalı alanda ürettiğimiz tesislerimiz için 3 milyon dolarlık bir yatırım gerçekleştirdik. Biz şimdilik pembe domates üretiyoruz. Fakat domates ve diğer ürünlerin hepsi üretilebilir. Pembe domates kalitesi lezzeti ve ömrü uzun olan bir çeşittir” diye konuştu.

Avrupa bu domateslerden almak için sıra bekliyor

 

Avrupa bu domateslerden almak için sıra bekliyor

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.