Güneş kremi faydaları nelerdir?

Özellikle güneşli havaların gelmesiyle birlikte birçok kişi doğru güneş kreminin arayışına giriyor. Aynı zamanda yaşlanma karşıtı olduğu bilinen güneş kreminin doğru kullanımı nasıl olmalıdır?

Güneş kremi faydaları nelerdir?
Yayınlama: 02.05.2023 19:45:23
A+
A-

Uzmanlara göre güneş kremini sadece yaz mevsimi ve sıcak havalarda değil hemen hemen her gün kullanmamız gerekiyor. Cildimiz evde dururken bile gün ışınlara maruz kalabiliyor o yüzden sürmemiz için dışarı çıkmamız şart değil. Alışkanlık haline getirmemiz gereken güneş kreminin dermatolojik olarak kanıtlanmış pek çok faydası bulunuyor. Cilt bariyerinin koruma altına alınması için çeşitli nemlendirici ve cilt bakım ürünleri kullanırken oldukça dikkatli davranmak gerekiyor.

 

Güneş kremi faydaları nelerdir? Uzmanların önerdiği güneşi kremi nasıl kullanılmalı?

 

GÜNEŞ KREMİ NE İŞE YARAR? FAYDALI MIDIR?

Güneş kremi cilt ve vücut üzerinde koruyucu bir kalkan oluşturur. Bu kalkan bizleri güneşin zararlı UV ışınlarına karşı koruma altına alır ve tüm cilt bariyerini dışarının getirdiği olası yan etkilerden korur. . Yaz aylarında güneşin etkileri daha fazla hissedildiği için sadece yazın kullanmak gerektiği düşünülse de özellikle son zamanlarda güneş kremlerini yılın her mevsimi kullanmak gerektiği konusunda uzmanların açıklamaları bulunmaktadır.

Güneş kremleri cildi zararlı UV ışınlarına karşı koruyarak kansere yakalanma riskinizi azaltır. Ek olarak güneş kremleri içerisindeki besleyici ve onarıcı maddeler sayesinde cilt kanserine karşı da önlem almış oluruz. Bütün bunların yanında güneş kremi kullanmak; yaşlanmayı geciktirir, güneş lekelerinin oluşumunu engeller ve güneş yanıklarına karşı cildinizi korur.

 

Güneş kremi faydaları nelerdir? Uzmanların önerdiği güneşi kremi nasıl kullanılmalı?

 

EN İYİ GÜNEŞ KREMİ NASIL SEÇİLİR?

Güneş kremi seçiminde en iyi markalardan önce SPF adı verilen koruma faktörüne dikkat edilmelidir. Güvenilir markalardan yapacağınız güneş kremi alışverişlerinizde 15 SPF’ten büyük faktörlü kremler tercih etmeye öncelik verilmeli ve yüz için de 30 SPF’den büyük kremler seçilmelidir. Eğer ki hassas cilt tipine sahipseniz koruma faktörünü artırmanız sizin için faydalı olacaktır.

Güneş kremlerini dışarı çıkmadan yarım saat kadar önce vücudunuzun tüm açık bölgelerine (yüz, boyun, dudaklar, kulak üstleri, boyun ve erkeklerde saçsız kafa derisi de dahil) sürmeliniz. Güneş kremini her gün kullanmaya özen göstermelisiniz. Kış aylarında günde bir iki kez sürmeniz yeterliyken yaz aylarında 2 saatte bir yenilemeli, suya girip çıktıkça yeniden sürmeli hatta evde otururken bile krem sürmeyi ihmal etmemelisiniz.

 

Güneş kremi faydaları nelerdir? Uzmanların önerdiği güneşi kremi nasıl kullanılmalı?

 

Güneş koruyucunun pH değeri, cildimiz gibi 5.5 olmalı. pH değeri 5.5 olan bu doğal tabakanın sağlıklı kalabilmesi için aynı pH değerine sahip ürünler kullanmaya dikkat edilmelidir. Bu yüzden kullandığımız güneş kreminin de 5.5 pH değerine sahip olmasına öncelik vererek satın alma gerçekleştiriniz.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.