İYİ Parti’den Gazze ve Mehmetçik açıklaması!

İYİ Parti, İsrail’in Gazze’ye dönük saldırılarına dair yazılı değerlendirme yaptı. Türk askerinin bölgede görevlendirilmesine ilişkin “Ancak vatanımızın bölünmez bütünlüğüne yönelik bir tehdit bulunması halinde söz konusu olabilir” denildi.

İYİ Parti’den Gazze ve Mehmetçik açıklaması!
Yayınlama: 25.10.2023 10:47:55
A+
A-

İYİ Parti Uluslararası Politikalar Başkanlığı tarafından, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları ve bunu önlemek için askeri destek verilmesi tartışmaları konusunda yazılı bir açıklama yapıldı. İYİ Parti Uluslararası Politikalar Başkanlığı, Türkiye’nin bölgesel ve uluslararası sorumlulukları doğrultusunda, barışın sağlanması için alacağı kararlara katkıda bulunmaya ve desteklemeye hazır olduklarını bildirdi.

İYİ Parti’den yapılan açıklamada, Gazze’de yaşananların insanlık dışı olduğu belirtilerek, “Devletlere terör refleksi yakışmayacağı gibi atılacak bütün adımlar, uluslararası hukuk çerçevesinde atılmalıdır. Netanyahu yönetimi eline geçirdiği meşru müdafaa hakkını kötüye kullanmıştır. İYİ Parti olarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bölgesel ve uluslararası sorumlulukları doğrultusunda, barışın sağlanması için alacağı kararlara katkıda bulunmaya ve desteklemeye hazırız” ifadeleri kullanıldı.

“MEHMETÇİĞİN SINIRLARIMIZ DIŞINDA GÖREVLENDİRİLMESİ ANCAK…”

Devletin çıkarları ve milletin huzurunun devamlılığı için devlet aklıyla gerçekçi ve sorumlu davranılması gerektiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Gün, iç politika kaygılarıyla el yükseltme günü değildir. Bu yaklaşım ne ülkemize ne de Gazze’de eziyet gören kardeşlerimize yarar sağlayacaktır. Gazze’deki krizin sulh yoluyla çözülmesi ve kardeşlerimizin toplu halde cezalandırılmaları vahşetinin sona erdirilmesi için duyarsız kalınmamalıdır, diplomatik ve insani her türlü destek verilmelidir, seferber olunmalıdır. Fakat eğer iktidarın açıklamalarında direkt askeri destek vermek kastediliyorsa Türkiye’mizin güvenliğini düşünmeden adım atmanın en akılcı seçenek olmayacağını düşünürüz.”

“Türkiye Cumhuriyeti, üniter ve laik bir devlettir. Mehmetçiğin sınırlarımız dışında görevlendirilmesi ancak vatanımızın bölünmez bütünlüğüne yönelik bir tehdit bulunması halinde söz konusu olabilir. Birleşmiş Milletler bünyesinde veya uluslararası kuruluşlar dahilinde bir tavır alınacaksa askeri destek de tabii ki verilebilir. Ancak Türkiye’nin güvenliği ve çıkarları önceliklendirilmelidir. Türkiye’nin başka ülkelerin bölgesel veya küresel çıkarları için kullanılması ve ülkemizin güvenliğinin iç politik kaygılarla tehlikeye atılmasını İYİ Parti olarak doğru bulamayız.”

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.