Seçmen kağıdı olmadan oy kullanılır mı?

Seçmen kağıdı olmadan oy kullanılır mı? Seçim gününe kısa süre kala seçmen kağıdını kaybedenler araştırma yapmaya başladı. 14 Mayıs seçimleri için oy kullanacak vatandaşlara seçmen kağıdı dağıtımı tamamlandı. YSK tarafından Genel Seçim ve Cumhurbaşkanlığı Seçimi ayrıntıları belli oldu. Peki seçmen kağıdı olmadan oy kullanılır mı? 14 Mayıs seçimleri seçmen kağıdı zorunlu mu?

Seçmen kağıdı olmadan oy kullanılır mı?
Yayınlama: 10.05.2023 12:59:45
A+
A-

Seçmen kağıdı olmadan oy kullanma hakkında aramalar yapılmaya başladı. 14 Mayıs seçimleri için beklenen tarihe az kaldı. Seçmen kağıdı bilgilerinde nerede oy kullanılacağı, sandık bilgileri belirtiliyor. Peki seçmen kağıdı olmadan oy kullanılır mı? 14 Mayıs seçimleri seçmen kağıdı zorunlu mu?

 

Seçmen kağıdı olmadan oy kullanılır mı? 14 Mayıs seçimleri seçmen kağıdı zorunlu mu?

 

SEÇMEN KAĞIDI OLMADAN OY KULLANILIR MI?

Vatandaşların seçimde oy kullanabilmeleri için her seçim döneminde kütüğe kayıtlı oldukları yerdeki belirlenen okula ve oy kullanacakları sandığa gitmeleri gerekiyor. Seçmenlere hangi bölgede, kaç numaralı sandıkta oy kullanacaklarını, sıra numaralarını ve okul adresi gibi bilgileri belirten seçmen kağıdı hazırlanıp adreslerine gönderilir.

 

14 MAYIS SEÇİMLERİ SEÇMEN KAĞIDI ZORUNLU MU?

Seçmen bilgi kağıdı, seçim takvimi öncesinde hazırlanarak belirli tarihlerde ilçe seçim kurulları tarafından seçmenlere gönderilir. Seçmen kağıdı kendisine ulaşmayan vatandaşlar, internetten e-Devlet sistemine T.C. kimlik numarası ve şifreleri ile giriş yaparak nerede oy kullanacaklarını görüntüleyebilir ve seçmen kağıdı çıkartabilir.

Vatandaşlar seçmen kağıdı olmadan 14 Mayıs seçimlerinde oy verebilecek. Ama oy verebilmeleri için yanlarında T.C Kimlik Numaralı; T.C Kimlik kartı, nüfus cüzdanı, pasaport, evlenme cüzdanı, resmi dairelerce verilmiş kimlik kartı vb. resimli ve resmi nitelikli belge oy verecek kişinin yanında olması gerekmektedir.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.