Acar: “Vergi dilimi beklentiler karşılamamıştır”

EĞİTİM-BİR-SEN BURSA 1 NOLU ŞUBE BAŞKANI RAMAZAN ACAR VERGİ DİLİMİNİN BEKLENTİLERİ KARŞILAMADIĞINI İFADE EDEREK, “HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI’NIN AÇIKLADIĞI RAKAMLAR 2022’DE UYGULANMASI GEREKEN RAKAMLARDIR. KAMU ÇALIŞANINA VERGİ YÜZDE 15’E SABİTLENMELİDİR.” İFADELERİNİ KULLANDI.

Acar: “Vergi dilimi beklentiler karşılamamıştır”
Yayınlama: 31.12.2022 13:10:12
A+
A-

Eğitim-Bir-Sen Bursa 1 Nolu Şube Başkanı Ramazan Acar vergi diliminin beklentileri karşılamadığını ifade ederek, “Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı rakamlar 2022’de uygulanması gereken rakamlardır. Kamu çalışanına vergi yüzde 15’e sabitlenmelidir.” ifadelerini kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, gelecek yıla ilişkin ücret gelirlerinde uygulanacak gelir vergisi tarifesine ilişkin detayları paylaşmasının ardından Eğitim Bir Sen Bursa 1 Nolu Şube Başkanı Ramazan Acar açıklanan matrahların düşük kaldığı ifade ederek çağrıda bulundu.

EBS Bursa 1 Nolu Şube Başkanı Ramazan Acar yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi, “Vergi dilimi artışı açık ve net bir şekilde beklentiyi karşılamamıştır. Hazine ve Maliye Bakanlığı gelir vergi tarifesinin ilk dilimini 32 bin liradan 70 bin liraya, ikinci dilimini 70 bin liradan 150 bin liraya, üçüncü dilimini 250 bin liradan 550 bin liraya çıkardı. Oysaki açıklanan bu rakamlar, 2022’de uygulanması gereken rakamlardır. Bakanlık şu ana kadar vergi dilimi belirlemesini yeniden değerleme oranında yapmamıştır. Halbuki ilk dilim ve diğer dilimler için açıklanan rakamın en az iki katı olması gerektiği ortadadır.Bu düzenleme ile kamu çalışanları maalesef yine yüksek vergi ödeyecektir.” ifadelerini kullandı.

“Yapılacak zam asgari ücrete yapılan oranda olmalıdır”

Bu konuda taleplerini yineleyen Başkan Acar, “Bu konudaki talebimizi yineliyoruz; kamu çalışanına vergi yüzde 15’e sabitlenmelidir. Diğer kesimlerden, beyana dayalı olduğu için, toplanmakta zorlanılan gelir vergisi, kamu çalışanlarından yüzde 27 ’lere varan oranlarda ikinci altı ayda yüzde 12’lere varan oranda fazla alabilecek şekildeki düzenlemelerle alınması ve kaşıkla verip kepçeyle alma uygulamasından da vazgeçilmelidir. Diğer yandan Ocak ayında kamu çalışanına yapılacak zam da, en az asgari ücrete yapılan zam oranında olmalı, seyyanen zam ve refah payı da muhakkak verilmelidir.” diye konuştu.

Kaynak: İHA

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.