Erdoğan’ın zaferi Fransa basını: Türkiye’nin ustası

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı seçimden önce “kaos riski” olarak gösteren Fransa basını, seçimin destekledikleri Kemal Kılıçdaroğlu tarafından kaybedilmesi sonrası “U” dönüşü yaptı ve Erdoğan’ı “Türkiye’nin ustası” olarak tanımladı.

Erdoğan’ın zaferi Fransa basını: Türkiye’nin ustası
Yayınlama: 29.05.2023 22:52:07
A+
A-

Avrupa’nın birçok yayın organı gibi Fransız medyası da Türkiye’deki seçimlerin destekledikleri aday olan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından kaybedilmesi ile hüsrana uğradı.

14 Mayıs seçimlerinden önce başta The Economist olmak üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan üzerinden yürütülen manipülasyon ve algı operasyonları, 8’li koalisyon karşısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ulaştığı zafer sonrası büyük bir değişime uğradı.

1. TUR ÖNCESİ FRANSA BASINI: ERDOĞAN, KAOS RİSKİ

Fransız basınında haftalık L’Express dergisi de 4 Mayıs tarihli sayısının kapağında “Erdoğan, kaos riski” ifadesini kullandı.

Dergi, 2017’deki Anayasa değişikliği referandumundan sonra Başkan Erdoğan’ın neredeyse tüm güçleri tek elde topladığını iddia etti.

14 Mayıs tarihinin Türkiye için bir “dönüm noktası” olduğu yorumu yapılan haberde, Türkiye’nin ‘özgür ve adil seçimlerin yapıldığı demokratik bir rejim olmadığı’, “Erdoğan’ın medyanın yüzde 90’ını kontrol ettiği“, “ülkede basın ve ifade özgürlüğünün bulunmadığı” ileri sürüldü.

Dergide İstanbul’da görev yapan Avrupalı bir diplomatın, Cumhurbaşkanı Erdoğan için Türkiye’de kaosa sebep olduğu iddialarına yer verildi. Erdoğan’ın seçim yenilgisi halinde iktidardan ayrılmayı reddetme ihtimalinin bulunduğu iddia edildi.

Dergideki diğer makalede de Başkan Erdoğan için “diktatör” ve “otokrat” gibi nitelemeler yapıldı.

Le Point dergisi de 4 Mayıs tarihli kapağına Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fotoğrafını koyarak, “Erdoğan, diğer Putin” başlığını kullandı. Le Point’teki makalede, “(Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin gibi İslamcı Cumhurbaşkanı da imparatorluk hayalini sürdürüyor ve otokrasiye sürüklenişi derinleştiriyor.” iddiasında bulunuldu.

Fransız düşünce kuruluşu Montaigne Enstitüsü de sitesinde yazar ve akademisyen Soli Özel imzasıyla bir değerlendirme yazısı yayımladı.

Türkiye’de seçimler: Umudun korkuya karşı zaferi‘ başlıklı yazıda, ‘Türkiye’de Erdoğan döneminin kapatıldığı senaryolar‘ ele alındı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN ZAFERİ BÜYÜK DEĞİŞİM

28 Mayıs günü elde ettiği zafer sonrası Fransa basını Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı “Türkiye’nin ustası” olarak nitelendirdi.

Le Monde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim zaferini “Ankara’nın ustası. Kendisine Türkiye’nin başında üçüncü bir görev teklif edildi” başlığı ile yorumladı.

Erdoğan'ın zaferi Fransa basını: Türkiye'nin ustası
Erdoğan'ın zaferi Fransa basını: Türkiye'nin ustası
Erdoğan'ın zaferi Fransa basını: Türkiye'nin ustası
Erdoğan'ın zaferi Fransa basını: Türkiye'nin ustası

 

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.