Roketsan geliştirdi… Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez gerçekleştirilecek!

CENK ve TAYFUN Balistik Füzeleri, Karadeniz’de test edilmek için hazır. Roketsan tarafından geliştirilen CENK Balistik Füzesi’nin ilk, TAYFUN’un ise ikinci atışı gerçekleştirilmiş olacak.

Roketsan geliştirdi… Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez gerçekleştirilecek!
Yayınlama: 04.05.2023 20:22:55
A+
A-

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketleri arasında bulunan Roketsan, çok kısa bir zaman dilimi içerisinde CENK ve TAYFUN Balistik Füzeleri’nin atışlı testlerini gerçekleştirecek. Karadeniz’de gerçekleştirilecek testlerde, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez bu denli uzun menzile sahip mühimmatların atışları gerçekleştirilmiş olacak.

 

Roketsan geliştirdi... Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez gerçekleştirilecek!

 

TÜRKİYE’NİN ŞU ANA KADARKİ EN UZUN MENZİLLİ BALİSTİK FÜZESİ

Halihazırda Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki en uzun menzilli füze, 280+ kilometre menzile sahip BORA Balistik Füzesi olarak biliniyor. Kısa süre önce ilk test atışı gerçekleştirilen TAYFUN Füzesi, BORA’nın iki katından da yüksek menzile sahip. Geliştirme faaliyetleri, bu yıl ilk test atışı ile taçlandırılacak CENK Balistik Füzesi, Türkiye’nin şu ana kadarki en uzun menzilli balistik füzesi olacak.

Balistik füzelerin en önemli bileşenlerinden olan roket motorları ve yakıtları, tamamen Roketsan mühendisleri tarafından milli imkanlarla geliştirildi. Roketsan, elde ettiği bilgi birikimi sayesinde Füze Teknolojileri Kontrol Rejimi (MTCR)’ne takılmadan, bu denli uzun menzile sahip mühimmatlar geliştirebiliyor.

 

Roketsan geliştirdi... Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez gerçekleştirilecek!

 

TAYFUN BALİSTİK FÜZE SİSTEMİ

Pek çok otorite tarafından menzili 300 kilometreye kadar olan balistik füzeler ‘Taktik Balistik Füze (TBM)’; 300-1000 kilometre arasında menzile sahip balistik füzeler ise ‘Kısa Menzilli Balistik Füze (SRBM)’ olarak tanımlanıyor. TAYFUN, Türkiye’nin ilk Kısa Menzilli Balistik Füze’si oldu. 

Böylelikle 1990’lı yıllardan beri Taktik Balistik Füze kabiliyetine sahip olduğu bilinen Türk Silahlı Kuvvetleri, ilk kez bu alanda bir üst sınıfa çıkmış oldu.

Yapısal olarak BORA Balistik Füzesi’ne oldukça benzer olduğu görülen TAYFUN Füzesi, Türkiye’nin şu ana kadarki en uzun menzilli füze sistemi oldu. Birkaç atışlı testi daha gerçekleştirilecek TAYFUN Füzesi’nin, yakın gelecekte envantere alınması bekleniyor.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş